Czy wyrzekać się słodyczy?

Niewiele można powiedzieć o właściwościach zdrowotnych słodyczy. Mimo to należy pamiętać, że czynnik psychologiczny nie pozostaje bez znaczenia nawet, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie.
Aby zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy, dobrze jest popatrzeć na samego siebie, jak na kogoś, kogo trzeba przechytrzyć. Wiadomo, że całkowita zrezygnowanie z uwielbianych słodkości będzie bardzo trudne. Z jednej strony dobrze jest ćwiczyć silną wole i wzmacniać ją w ten sposób. Z drugiej strony- jesteśmy tylko ludźmi i musimy się liczyć ze swoimi słabościami. Inteligencja emocjonalna i dietetycy podpowiadają, żeby trzymać dietę przez pięć lub sześć dni w tygodniu a w weekend zaszaleć i nie ograniczać się. Nawet jeśli rzucimy się na słodkości, i zaczniemy pochłaniać , to i tak zjemy mniej niż zdołalibyśmy w ciągu całego tygodnia.
 Poza tym, ze względu na to, że całe pięć dni jedliśmy zdrowo organizm nie przyswoi wszystkich wartości zawartych w słodyczach. Zostaną w znacznej części wydalone. Taki sposób odżywiania nie powoduje więc szkodliwego tycia. Nie trzeba się obawiać, że zmarnujemy cały tydzień diety.