Yerba mate- używka podróżników

Ostatnio wybuchła w Polsce moda na Yerba mate – „ kawę” z Paragwaju. Najbardziej znana postać, która nie rozstaje się z tykwą to Wojciech Cejrowski. Można by nawet snuć przypuszczenia, że wszystkim „reklamującym” yerba mate, ktoś za to płaci.
Yerba mate to nic innego jak rozdrobnione zielone liście przypominające zieloną herbatę. Jest to używka popularna w Paragwaju. Spożywa się ją zamiast kawy. Jej tradycyjny sposób parzenia odbiega jednak od sposobu parzenia kawy, chociaż krajanie czasem parzą ją jak zieloną herbatę. Coraz częściej możemy spotkać się z yerba mate również w kawiarniach. Podawana jest w sposób tradycyjny czyli w tykwie z bombillą lub „europejski” jak kawę czy herbatę.
Yerba, może zastępować kawę, ponieważ również zawiera duże ilości kofeiny. Może również uzależniać chociaż jej walory smakowe znacznie odbiegają od tych, które reprezentuje nasza kawa. Mimo to staje się coraz popularniejsza, zapewne ze względu na jej dobry wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Amatorzy yebra mate mówią o pozytywnej energii i lepszym humorze jaki uzyskują dzięki piciu tego napoju. Ponad to yerba mate przyśpiesza metabolizm.