Dlaczego trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu?

Intensywne ćwiczenia fizyczne powodują, że zaczynamy mocno się pocić. Wydzielanie potu w czasie ćwiczeń fizycznych jest stanem naturalnym, ale jego efektem jest utrata przez organizm ważnych minerałów. Stąd w czasie ćwiczeń fizycznych musimy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.
Po co się pocimy?
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegającym przegrzaniu się organizmu jest pocenie się. Przegrzanie organizmu jest dla nas równie niebezpieczne, jak odwodnienie. Musimy zapobiegać odwodnieniu organizmu, gdyż, kiedy się pocimy, tracimy jednocześnie niezbędne ilości elektrolitów. Spadek poziomu elektrolitów grozi zapaścią. Stąd w czasie aktywności fizycznej trzeba nawadniać organizm tak, aby uzupełnić utracone elektrolity.
Co najlepiej pić?
Zdaniem wielu osób najskuteczniejszym sposobem nawadniania organizmu jest picie zwykłej, niegazowanej wody. Nie zaleca się picia za to napoi gazowanych. Są one przede wszystkim bardzo słodkie, a oprócz cukru nie zawierają żadnych składników, których potrzebuje organizm. Zamiast wody można pić napoje izotoniczne.